5
Fotogalerie

Monarda: indiánská rostlina s vonnými květy i listy

Monarda, zavinutka, závinutka, zavrnutka – trvalka, která vás dokáže potěšit hned natřikrát: aromatickou vůní, dlouhou dobou kvetení a léčivými účinky. Ta by na zahradě neměla chybět.

Indiánská zahrádka  

Monarda, označovaná také jako zavinutka, závinutka nebo zavrnutka, je původní rostlinou severoamerických prérií, kde roste kolem desítky původních druhů. Do Evropy se s kolonisty dostaly především druhy Monarda didyma (zavinutka podvojná) a Monarda fistulosa. Indiáni je používali k léčení nemocí dýchacích cest a namísto čaje.  

monarda didyma.jpg
Své jméno získala rostlina po španělském lékaři Nicolasu Monardesovi, jenž se zabýval léčivými vlastnostmi různých rostlin 

Monarda a obřad čaje 

Pokud patříte k milovníkům čaje, uvítáte i druh Monarda citriodora (zavinutka citronová), jehož vonná silice může nahradit pravou bergamotovou silici, dodávající charakteristickou vůni i chuť známé značce čaje Earl Grey.  

O dost hezčí než kopřiva  

Monardy patří do čeledi hluchavkovitých, a jsou tudíž příbuzné s kopřivami. Výškou dosahující u některých druhů téměř dvou metrů s nimi mohou směle soutěžit a v barevnosti i velikosti květů vyhrávají na celé čáře. O vůni, o které si kopřivy mohou nechat jenom zdát, ani nemluvě.

Společné mají léčivé vlastnosti i to, že jsou vítaným cílem včelí populace. Monarda má pevné, vzpřímené lodyhy, vstřícné vejčitě kopinaté listy se zubatým okrajem a pyskaté květy uspořádané v přeslenech na vrcholech lodyh.

Monarda_citriodora.jpg
Monarda citriodora zaručí, že čaj bude vonět po citronech 

Podle druhu jsou květy zbarvené od bílé až po karmínově červenou a fialovou. Na rostlinách se objevují od července až do října. Po odkvětu se nemusí odstraňovat; rostlinu to nijak nevysiluje a po uschnutí ji květy zdobí dál.

Nové kultivary nejen vynikají bohatším květenstvím a širší škálou barev, ale především lépe odolávají chorobám, z nichž největším nebezpečím je napadení obilnou snětí, kdy z rostlin zůstávají jen holé lodyhy.  

Vybíráme  

Nově šlechtěných kultivarů stále přibývá. Můžete zvolit jen jeden druh a jednu barvu, nebo barvy kombinovat a různě vysoké druhy stupňovitě vysázet: do popředí nejnižší, do středu nejvyšší. A jaká je nabídka?

monarda-různé barvy.jpg
Květy zavinutky oceníme nejen my, ale i včely 

Monarda didyma: původní druh, dosahuje výšky od šedesáti centimetrů do jednoho metru, barva květů šarlatová;

Monarda citriodora: výška osmdesát centimetrů, barva květů purpurově červená;

Monarda ´Cambridge Scarlet´: osmdesát až sto centimetrů, šarlatově červené květy;

Monarda ´Croftway Pink´: výška sto dvacet centimetrů, lososově růžové květy;

Monarda ´Schneewittchen´: výška sto až sto dvacet centimetrů, květy sněhově bílé.  

Jakou společnost ocení 

Pro svou nenáročnost, vysoký vzrůst a dlouhou dobu kvetení se dobře hodí do společných trvalkových výsadeb nebo jako předsadba před vzrostlé stromy. Použít ji můžete i k osázení tradičních rabátek před chalupou.

Společnost by jí měly dělat vyšší rostliny, například floxy, krásnoočka, rozrazily, řebčíky, čechravy, slézovce či šanty. Zavinutka nemusí zdobit jen zahradu – je velmi vhodná k řezu, dokáže příjemně provonět i váš příbytek.  

Monarda fistulosa.jpg
Lidový název pro zavinutku je indiánská kopřiva 

Roste jako z vody

Monarda má ráda slunné stanoviště, ale spokojí se i s horším osvitem, nebo dokonce polostínem. Nejlépe se jí daří v kvalitní výživné a propustné půdě. Při výsadbě je také třeba pamatovat na její rozrůstání: pro odnože jí nechte dostatek volného prostoru. 

Bude vděčná za dostatek vláhy. Zimy se nebojí, je zvyklá i na mráz. Začnete-li s pěstováním Monardy ze semene, výsev se provádí v květnu a červnu, výsadba do volné půdy v červenci až srpnu.  

monarda punctata.jpg
Monarda punctata patří k nenáročným druhům rostlin

Omlazovací kúra  

Monardu lze množit odnožemi a pro pěkný vzhled i bohaté kvetení se doporučuje starší rostliny po několika letech brzy na jaře nebo na podzim vykopat, odstranit starý, vyžilý střed trsu a na různá místa zasadit mladé vnější části.  

Chutná i léčí 

Listy druhu Monarda didyma se používaly v Americe i Anglii k přípravě takzvaného oswežského čaje. Z listů M. fistulosy se připravují olej a čaj, který se doporučuje při nachlazení a nemocech horních cest dýchacích. Z dalšího původního druhu – M. punctaty (zavinutky tečkované) – se lisuje léčivý olej.

Doporučujeme

Články odjinud