8
Fotogalerie

Jak pěstovat orchideje: tentokrát Vanda

Všimli jste si na některé z výstav vznešené, robustní orchideje s volně visícími kořeny? Asi ano, protože Vanda se nedá přehlédnout. Jestli vás zaujala natolik, že jste zatoužili ji pěstovat, dozvíte se v tomto článku vše potřebné.

Až začnete hledat informace o běžném amatérském domácím pěstování Vand, setkáte se pravděpodobně se dvěma zcela odlišnými názory. Jedni pěstitelé vám budou tvrdit, že je to snadné a jednoduché, a druzí, že je to v domácích podmínkách nemožné. Praxe mne přesvědčila o tom, že pravda je někde uprostřed.  

Pěstování Vand není tak jednoduché jako třeba péče o Phalaenopsis. Postup není složitý, je jen jiný – především proto, že Vandy se pěstují volně, bez substrátu. Budete-li se řídit radami vedoucími k úspěšnému pěstování, největší rozdíl pocítíte v množství času, který bude třeba vaší Vandě denně věnovat.  

vanda_1.jpg
Atraktivní Vandy ozdobí každou výstavu 

Budete-li chtít, aby Vanda dobře prospívala, kvetla a tvořila nové kořeny, počítejte s tím, že vám každý den zabere víc času než třeba křečci vašich dětí. A až pojedete na delší dovolenou, budete jí muset najít pečovatele stejně jako vaší kočce. Ale úspěch v podobě kvetení za to jistě stojí. Jak tedy na to? 

S čím se setkáte v obchodě? 

Pod obecným označením Vanda se běžně setkáte se dvěma zástupci: příslušníky rodu Vanda (V.) a hybridem, zvaným Ascocenda (Ascda.), jehož rodiči jsou Vanda a Ascocentrum. Zatímco Vanda je poměrně robustní rostlina, Ascocentrum patří mezi drobnější orchideje. 

vanda_2.jpg
Ascocentrum (Drážďany 2009) 

Pro domácí pěstování lze spíše doporučit Ascocendu – od svého rodičovského rodu Ascocentrum dostala do vínku již zmíněný mírně subtilnější vzrůst (což je pro další péči významné plus) a kvete častěji a ochotněji. Ve srovnání s Vandou bývají její květy drobnější a četnější, pastelově zbarvené. 

Péče: slunce, voda, vzduch 

Mezi Phalaenopsisy a Vandami najdeme několik společných znaků. Kromě teplomilnosti a monopodiálního růstu jsou to i silné, dobře se větvící kořeny. Na rozdíl od phalů ale kořeny Vand nejsou tolerantní k přemokření: po zalití potřebují osychat na vzduchu a při pěstování v substrátu v květináči by rychle uhnily. 

vanda_3.jpg
Jarní rašení kořenů: pozorovat růst zelených špiček můžete, jestliže má rostlina dostatek vlhka 

Přílišné sucho je pro ně ale stejně nebezpečné. Minimální hranice vlhkosti pro úspěšný růst Vand se pohybuje okolo 70 %. V přírodních podmínkách jsou kořeny několikrát denně opláchnuty tropickým deštíkem a vzápětí osušeny větrem, to vše při okolní stálé velmi vysoké vlhkosti.

A jak si poradit v domácích středoevropských podmínkách? Někteří pěstitelé zkoušejí pěstovat Vandy ve skleněných vázách. Protože v nich ale není splněna podmínka pohybu vzduchu, kořeny přímo ohrožuje hniloba, tudíž tento způsob nelze doporučit. 

Nejběžnější úspěšný postup je úplně jednoduchý. Zavěste svou Vandu na okno a denně jí dopřejte minimálně 30minutovou koupel v dešťové vodě pokojové teploty. Kompletně všechny kořeny ponořte do nádoby s vodou a nechte rostlinu důkladně napít. 

vanda_4.jpg
V optimálních podmínkách se dočkáte kvetení poměrně brzy 

Zhruba jednou za dva týdny můžete do vody přidat velmi mírně dávkované hnojivo. Hnojit lze celoročně, Vandy nemají výrazné období klidu.Vodu po vandí koupeli pak použijte na zálivku ostatních orchidejí. 

Literatura někdy doporučuje ponoření kořenových špiček do ampule s vodou či hnojivem. Je velmi zajímavé pozorovat, jak rostlina skutečně „pije“. Během jednoho dne se hladina vody může snížit až o polovinu. 

vanda_5.jpg
Ampule získáte v květinářství 

Má-li vaše rostlina větší množství kořenů, případně jsou-li příliš rozvětvené, podstatně efektivnější je namáčení či mlžení. Navíc při nasouvání ampulky můžete kořen snadno poškodit.  

Pokud se stane, že ampuli na kořenu zapomenete po dobu několika dní, kořenová špička snadno uhnije. Jako pokus je tento postup pozoruhodný, z praktického hlediska ale valný význam nemá. 

Máte-li možnost umístit Vandu v dobře větraném domácím skleníku s vysokou vlhkostí, stačí celou rostlinu denně velmi důkladně porosit. Při mlžení je třeba ohlídat, aby voda nezůstala v úžlabí listů. Hnojivo pak lze přidat do rozprašovače. Ředění a četnost jsou stejné jako v případě namáčení. 

vanda_6.jpg
Na chatu s sebou Vandu brát nemusíte.Vynecháte-li namáčení o víkendu, nic hrozného se nestane. Delší přestávka by ale už mohla dobře nastartovaný růst rostliny ohrozit 

V létě ven, v zimě maximum světla a teplo 

V letním období Vanda uvítá svěží vánek třeba v polostínu koruny zdravého ovocného stromu či na mírně stíněné verandě. Při letním namáčení jsou ve výhodě majitelé okapů, ústících do sudu s dešťovou vodou. Denní ponoření do čisté, vlahé vody rostlině velmi prospěje.  

vanda_7.jpg
Vanda jako jedna z mála orchidejí kvete též čistě modrým květem (Vanda ‘Sansai Blue‘) 

Zimu by měla Vanda trávit na osluněném okně. Chcete-li jí napomoci ke kvetení, přisviťte jí speciálními biozářivkami. (Přisvěcování orchidejí se budu věnovat v některém z příštích článků – pozn. aut.)  

Nákupy? V hobbymarketu ne! 

Nákup Vand v hobbymarketech doporučit nemohu. Rostliny nebývají v dobré kondici a jejich cena je neúměrná. Porozhlédněte se raději po specializovaných internetových obchodech. Částka, za kterou si orchidej pořídíte, bývá ve srovnání s hobbymarkety méně než poloviční a kvalita rostlin je velmi dobrá. Pro nákup se nejlépe hodí jarní období. 

vanda_8.jpg
Nechte si Vandu poslat poštou 

Dáváte-li přednost osobní prohlídce, vybírejte na burzách či výstavách. Doporučit mohu třeba tradiční Jarní dny tilandsií, pořádané firmou Lukscheiter, které proběhnou ve dnech 29. 5.–7. 6. v Chotči (okres Jičín). Kromě Vand zde najdete i Cattleye, botanické a další orchideje (a samozřejmě tilandsie).

Při nákupu zkontrolujte kořeny: měly by být silné, zdravé, nevysušené a měl by jich být větší počet. Pevné, svěže zelené listy jsou samozřejmostí. A prohlédněte i úžlabí listů – suché zbytky ustřižených květních stvolů signalizují, že se jedná o ochotně kvetoucí rostlinu.

O pěstování orchidejí si můžete přečíst i v knize Martina Zouna Orchideje Druhy vhodné pro pěstování v domácích podmínkách.

 

 

 

 

 

 

 

Doporučujeme

Články odjinud