8
Fotogalerie

Jak pěstovat orchideje: tentokrát Dendrobium

Dva nejčastěji prodávané druhy Dendrobium phalaenopsis a Dendrobium nobile mají zcela odlišné nároky. Dozvíte se, jak od sebe tyto orchideje rozeznat a jaké podmínky jim nabídnout, aby kvetly.

Rod Dendrobium zdaleka není tak čitelný jako rod Phalaenopsis. Zahrnuje stovky převážně epifytních druhů nejrůznějších velikostí a barev. Jeho příslušníci se vyskytují ve velmi rozmanitých prostředích, proto i jejich nároky, především pokud jde o teplotu, potřebnou k indukci kvetení a zdárnému růstu, jsou různé.

 Dendro_1.JPG
Dendrobium phalaenopsis: typické nakvétání  

V dnešním povídání se zaměříme především na dva druhy Dendrobií, se kterými se běžně setkáte v naší obchodní síti. Jsou to teplomilné hybridy Dendrobium phalaenopsis a chladnomilné hybridy Dendrobium nobile.  

Rozeznáte je velmi snadno: zaměřte se na květ  

U Dendrobia phalaenopsis vyrůstá delší květní stvol s hroznem květů z vrcholu pahlízy, která je trvale olistěná. Květy jsou nejčastěji jednobarevné, v odstínech fialové a růžové, bílé či žlutozelené s červeným středem. Nikdy nevoní. 
 

Dendro_2.JPG
Dendrobium Stardust patří mezi dendra typu nobile. Nejběžněji se v obchodech objevuje oranžové Dendrobium Stardust ´Firebird´ a žluté Dendrobium Stardust ´Chyiomi´ 

U Dendrobií typu nobile najdete typické vonné různobarevné květy, často s barevně odlišným středovým okem, po celé délce pahlízy. Vyrůstají na velmi zkrácených stopkách ve svazcích dvou až tří květů nad jednotlivými nodii (kolénky).  

Dendrobium phalaenopsis: v teple vedle phalů  

Nároky Dendrobia phalaenopsis na světlo, teplotu a výživu jsou prakticky totožné s nároky hybridních Phalaenopsisů. Letnění, stejně jako u phalů, nemá žádný význam. Pokud toužíte rozšířit svou parapetní sbírku o další druh orchideje, dendrophaly jsou tou nejlepší volbou.

Dendro_3.JPG
Odkvetlý květní stvol ustřihněte celý. Dendrobia opakovaně nenakvétají  

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat pouze zálivce. Kořeny Dendrobií jsou podstatně tenčí než u Phalaenopsisů. To znamená, že jsou i daleko choulostivější ke všem výkyvům. Velmi snadno je můžete přelít a nastartovat hnilobný proces. Budete-li je ale držet příliš na suchu, kořenové špičky nevratně zaschnou.  

Dendrobium nobile: bez chladu to nepůjde  

Nemůžete-li rostlině nabídnout letní pobyt venku v polostínu a zimní chlad na světlém místě, sáhněte raději po jiném, teplomilném druhu. Na panelákovém parapetu možná bude Dendrobium nobile nějakou dobu přežívat, těžko se ale dočkáte vlastního kvetení.  

K letnění využijte balkon, zahradu nebo rostlinu i s květináčem zavěste do koruny listnatého stromu. Až ji na podzim přinesete domů, důkladně prohlédněte pahlízy. Je možné, že nad nodii najdete malé bouličky: předzvěst budoucího kvetení. V tom případě rostlinu umístěte v chladné místnosti a nesnižujte zálivku.

Dendro_4.JPG
Dendrobium nobile: typické nakvétání  

Pokud se zatím žádné kvetení nechystá, dopřejte rostlině oněch literaturou doporučovaných šest týdnů o suchu a v chladu. Bez zálivky se pahlízy svraští, listy postupně zežloutnou a opadají. Když pak rostlinu přenesete do teplejšího prostředí a začnete zalévat, kvetení nastartujete.  

Letnění orchidejí: výhody i rizika  

Mnoho druhů orchidejí potřebuje k nakvetení impuls v podobě výrazně snížené noční teploty v letním období. Kromě chladnomilných Dendrobií sem patří především Cymbidia, ale také Cattleye, temperovaná Paphilopedia, některá Oncidia a další.  

A jak na to? V polovině května, po „zmrzlých mužích“ přeneste orchideje, které jste se rozhodli letnit, ven. Pár dní je nechte přivykat zcela ve stínu. Pro zbytek léta najděte chráněné místo v polostínu. V průběhu září je pak vhodné orchideje přenést zpět domů. 

Dendro_5.jpg
Dendrobium thyrsiflorum: vezměte ho v létě ven, ke kvetení se pak nechá přemluvit ochotněji 

Ranní slunce orchidejím určitě neublíží, ale okolo desáté hodiny je už nutné rostliny zastínit. Jediné vystavení palčivému polednímu slunci lehce způsobí vašim rostlinám nevratné poškození v podobě spálenin na listech.  

Pozor na škůdce!  

Kromě přemíry slunce může orchideje ohrožovat i mnoho příslušníků živočišné říše. Kromě již dříve zmiňovaných hmyzích škůdců je třeba ohlídat především mšice. A nepodceňujme ani plže či lalokonosce. Zprvu nepovšimnuti, mohou napáchat velké škody.

Dendro_6.jpg
Dendrobium nobile: kvetoucí pahlíza může, ale nemusí být olistěná  

Častá a důkladná prohlídka, vhodný postřik či mechanické odstranění škůdců je tedy nezbytností. Na podzim, až budete rostliny vracet zpátky domů, nezapomeňte na preventivní ošetření insekticidním prostředkem. Ušetříte si tím mnoho starostí.  

Voda: dobrý sluha, zlý pán  

Vlahý letní deštík, ranní rosa či vysoká noční vlhkost, provázející teplé noci, budou na vaše orchideje působit jako balzám, kořeny porostou skutečně jako z vody a kořenové špičky budou svěže zelené.  

Ale pozor! Nastane-li chladné a deštivé období, bude třeba rostliny na čas vrátit zpět domů nebo alespoň schovat pod střechu. Známá kombinace vlhka a chladu může i v tomto případě orchidejím velmi uškodit.

Dendro_7.JPG
Dendrobium kingianum: běžně v obchodě se s ním nesetkáte. Pokud ho uvidíte na výstavě nebo burze a můžete nabídnout chladné podmínky, kupte ho bez obav. Kvete ochotně a zajímavě obohatí vaši sbírku  

Zálivku je třeba zcela přizpůsobit podmínkám, a tedy jedinému, nám už známému, cíli: substrát nesmí zcela vyschnout, jen lehce proschnout. V parných suchých dnech lze zalévat třeba obden.  

Zajímavým letním zpestřením se může stát mlžení orchidejí. V tomto případě se nemusíme ohlížet na zničené vybavení bytu a v tropických letních dnech orchideje denní rosení jistě uvítají. Nikdy ale nemlžte listy, na které právě svítí slunce! Jednou týdně mlžení spojte s hnojením na list.  

Dendrobium: množení a dělení  

Denrobia patří k sympodiálním orchidejím s postupně přirůstajícími pahlízami. Množit se proto dají velmi jednoduše, a to rozdělením původní rostliny. S dělením ale nespěchejte! Každá životaschopná rostlina by měla mít minimálně tři vzrostlé pahlízy.

Dendro_8.JPG
Rada k nákupu je jediná: vybírejte rostlinu s co největším počtem zdravých, nesvraštělých pahlíz  

Schopnost vytvářet keiki – dceřiné rostlinky – je pro příslušníky rodu Dendrobium typická. Další péče o keiki jak na rostlině, tak i po oddělení je podobná jako u Phalaenopsisů. Vzhledem k tenkým kořínkům je téměř vždy nutné udržovat vlhkost pomocí mechu.  

Miniaturní orchideje, květiny do malého bytu

Máte malý byt a přemýšlíte, jaké květiny si pořídit? Zkuste mini orchideje. Ve videu vás s nimi seznámí Jan Ponert, kurátor tropických rostlin z Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Doporučujeme

Články odjinud